W dniach 12-14 czewca odbyła się na jeziorze Święcajty kolejna XV edycja EKO Regat O Puchar Burmistrza Węgorzowa „ZŁOTY PUCHAR MAZUR” Do regat zgłosiło się 209 zawodników z całej Polski, jednak ostatecznie wystartowało 187. Już od czwartku ośrodek „Zatoka Kal” zaczął wypełniać się wesołym gwarem dzieci i młodzieży ekip zapełniających teren bazy regatowej.

W piątek o godzinie 10/30 rozpoczęła się ceremonia otwarcia regat. W uroczystości tej uczestniczyli zawodnicy, trenerzy, rodzice oraz osoby towarzyszące nie zabrakło też na niej przedstawicieli władz samorządowych pana burmistrza Krzysztofa Piwowarczyka oraz vice starosty pana Krzysztofa Kołaszewskiego. Po zakończeniu otwarcia regat zawodnicy wypłynęli na akwen na którym rozpoczęły się regaty.

Pogoda ogólnie rzecz biorąc dopisała, było ciepło i słońce ale dla najlepszych trochę mało wiatru. Po rozegraniu 2 wyścigów zawodnicy spłynęli do brzegu gdzie czekał na nich kaloryczny posiłek – grochówka zasponsorowana przez pana Tadeusza Ciborskiego dyrektora Szpitala Psychiatrycznego w Węgorzewie. Drugiego dnia w bardzo trudnych warunkach słabego i kręcącego wiatru rozegrano kolejne 3 wyścigi. Po 6 godzinach spędzonych na wodzie dla dzieci organizator (WTR) wraz z pomocą dyrektora ośrodka pana Marka Lipskiego przygotował wieczorny poczęstunek w postaci grilla. Wszystko to stworzyło doskonałe warunki do rywalizacji dla dzieci i młodzieży na wodzie. Rozegrano wszystkie zaplanowane 8 wyścigów. W niedzielę był silniejszy wiatr co pozwoliło na sprawne przeprowadzenie ostatnich wyścigów regat i komisja sędziowska rozpoczęła przeliczanie punktów. Wyniki i relacje z regat można było na bieżąco śledzić w Internecie na stronie www.sailingnet.pl dzięki kilkuletniej współpracy z SailingNet. Jednocześnie po raz pierwszy relacje z naszych regat dostępne były w telewizji internetowej węgorzewo TV. „Złoty Puchar Mazur” to wspaniała, po raz kolejny udana impreza promująca Węgorzewo wśród młodych żeglarzy i ich opiekunów z całej Polski oraz zagranicy. W tegorocznej edycji naszych regat uczestniczyło 187 zawodników z 31 klubów (jedne z najliczniejszych regat dzieci w Polsce). Miła, rodzinna atmosfera stworzona przez organizatorów (Węgorzewskie Towarzystwo Regatowe) podkreślana przez uczestników regat wraz z zapewnieniami przyjazdu za rok stwarza wrażenie, że impreza był bardzo udana.

Dużo radości sprawiła liczba wartościowych nagród między innymi ubiory do żeglowania (pianki), pulsometr do kontroli treningu jak i kamera, które przypadły nie tylko najlepszym zawodnikom, ponieważ organizatorzy oprócz wręczenia pucharów i nagród najlepszym żeglarzom, rozlosowali dodatkowo 10 nagród wśród wszystkich uczestników Eko-regat. Jednocześnie organizatorzy pragną podziękować Panu Burmistrzowi i Radzie miasta i gminy Węgorzewo, pracownikom OSiR-u za wsparcie w organizacji regat, panu Tadeuszowi Ciborskiemu za ufundowanie nagrody losowanej wśród wszystkich uczestników(rower) oraz panu Markowi Lipskiemu za doskonałe przygotowanie ośrodka do tak dużej imprezy. Podziękowania należą się również dla byłych zawodników WTR-u, którzy wielokrotnie wygrywali w wcześniejszych edycjach „Złotego Pucharu Mazur” Sebastianowi Kalafarskiemu, Mateuszowi Kwarcińskiemu oraz ich koleżankom i kolegom z Węgorzewskiego liceum za pomoc w organizacji regat. Miłym akcentem jest to, że już następnego dnia prezes WTR-u otrzymał telefony rodziców z podziękowaniami od zadowolonych rodziców.

Andrzej Kalafarski

Oficjalna strona regat: www.wegorzewo.sailingnet.pl

Galeria zdjeć: FB SAILINGNET