376 zawodników, trzy dni regat, dwie grupy regatowe OPPA i OPPB, wyścigi na wodzie i dodatkowe atrakcje na brzegu – to musi być Srebrny Żagiel Optimista. W tym roku warunki pogodowe pozwoliły na przeprowadzenie pięciu wyścigów w grupie B i trzech dla grupy A. Warunki dopisywały  pierwszego dnia. Było słonecznie, a wiatr bez większych problemów współpracował z komisją sędziowską. Na brzegu jak już tradycyjnie w Kiekrzu nie było nudy. Organizator zadbał o dodatkowe atrakcje, dmuchane place zabaw i integrację.

Drugi dzień był bardzo deszczowy i nie udało się zejść na wodę. Ostatniego dnia rozegrano jeden wyścig w OPPA, a piaty wyścig w OPPB ukończyły grupy: złota, srebrna i brązowa. Najlepsi zawodnicy z grupy A i B wzięli udział w wyścigu finałowym, gdzie walczyli o nagrodę główną regat: żagiel z pełnym omasztowaniem. Zwycięzcą tego elitarnego wyścigu został Wiktor Kruszyński, który został również liderem w klasyfikacji open OPPB, ale to nie koniec sukcesów tego zawodnika. Zobaczyliśmy go także na najwyższym stopniu podium w klasyfikacji chłopców. Zwycięzcą rywalizacji w klasie OPPA został Hubert Staroń reprezentujący Horn Kraków.

Zakończenie regat odbyło się w deszczowej aurze, ale to nie zniechęciło młodych żeglarzy pokazując ich hart ducha. Nagrody i statuetki za najlepsze wyniki w klasie Optimist OPPB w kategorii dziewcząt odebrały: Gabriela Friedrich z KS Zatoka Puck, Aleksandra Kosowska reprezentująca OPTI CWM Gdynia, a na trzecim stopniu podium stanęła reprezentantka YK Stal Gdynia Maria Januszewska.

W kategorii chłopców OPPB na pierwszym stopniu podium zwycięzca całej klasyfikacji oraz zdobywca głównej nagrody Wiktor Kruszyński – YK Stal Gdynia, na drugim stopniu uplasował się reprezentant Nauticus Yacht Club Olsztyn Ryszard Krawczyk, a na trzecim Antoni Koterba z UKS Fir Warszawa.

W rywalizacji dziewcząt najlepszą zawodniczką w grupie OPPA i zdobywczynią pierwszego stopnia podium w Kiekrzu została Julia Agnieszczak reprezentantka AZS AWFiS Gdańsk, drugi stopień podium zajęła Ida Kocięda z OPTI CWM Gdynia, a trzecią lokatę wywalczyła Aleksandra Wiśniowska repezentująca YKP Gdynia.

Zwycięzcą klasyfikacji open w grupie OPPA i tym samym zdobywcą pierwszego miejsca w klasyfikacji chłopców został Hubert Staroń reprezentujący Horn Kraków. To właśnie jego nazwisko pojawi się na kolejnej tabliczce umieszczanej na historycznym pucharze przechodnim Srebrnego Żagla Optimista. Hubertowi statuetkę wręczał sam jej twórca i pomysłodawca pan Bogdan Kramer.

Gratulujemy!

Kolejne stopnie na podium klasyfikacji chłopców w grupie A wywalczyli Mateusz Piskorz z YKP Gdynia, który był drugi oraz Jan Gwóźdź zajmujący trzecia lokatę.

Jak co roku tak i w tym sezonie Srebrny Żagiel Optimista wspiera i obsługuje zespół SailingNet, realizując sprawną i widowiskową relację online, szybkie wyniki i wsparcie organizacyjne. To jak wyglądał tegoroczny Srebrny Żagiel możecie zobaczyć tutaj. Dziękujemy za wsparcie partnerom i sponsorom regat i zapraszamy do Kiekrza na kolejne regaty!

Pełne wyniki tutaj

Zakończenie regat tutaj

Relacja z regat tutaj

Galeria zdjęć tutaj