Zapraszamy na ekscytujący weekend pełen żeglarskich emocji!

🏆 18 maja na wodach Zatoki Gdańskiej rusza kolejna eliminacja do Mistrzostw Europy w klasie OPP A – Puchar YKP Gdynia. Do Gdyni przyjedzie ponad 160 zawodników z całej Polski.
🏆 Natomiast już od piątku, 17 maja, rozpoczynamy ważne regaty grupy OPP B w urokliwych Charzykowach. Jest to pierwsza eliminacja do Mistrzostw Polski Młodzików Na wodach jeziora zobaczymy ponad dwustu sześćdziesięciu młodych żeglarzy, którzy staną do rywalizacji w regatach o niepowtarzalnej tradycji i renomie – Memoriał Ottona Weilanda 2024. Przygotujcie się na niezapomniane chwile pełne sportowych emocji, bo na uczestników czekają nie tylko dobre warunki na wodzie, ale także atrakcje na brzegu!
🌊⛵🌊 Każdy miłośnik żeglarstwa musi być na tych zawodach! Bądźcie z nami, by śledzić relację z Charzyków oraz być na bieżąco z aktualnymi wynikami, dzięki SailingNet Team!
Przydatne linki:
🏆 Gdynia OPP 🅰️:
🏆 Charzykowy OPP 🅱️:
➡️Relacja z wody by SailingNet Team: https://bit.ly/3QPBrGh

Ósma edycja Baltic Cup zakończyła się w niedzielę w Dziwnowie

To kolejna udana regatowa impreza. Wzięło w niej udział ponad 285 zawodników z 7 krajów. Pierwszego dnia młodzi żeglarze zeszli na wodę zgodnie z planem. Mimo szczerych chęci i prób, komisji sędziowskiej udało się przeprowadzić tylko jeden wyścig, a powrót do mariny dla ostatnich grup odbywał się przy zachodzie słońca.

Kolejny dzień był bardziej skłonny do współpracy i pozwolił na rozegranie trzech kompletnych wyścigów. Zmiany w tabeli wyników były bardzo diametralne, ale ostateczne zwycięstwo musiało poczekać do ostatniego dnia z podziałem na grupy finałowe. Tego dnia przeprowadzono trzy wyścigi dla grupy złotej i po dwa dla pozostałych flot.

Zwycięzcą ósmej edycji Międzynarodowych Mistrzostwach Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist Baltic Cup 2023 został reprezentant Polski Jan Mucharski z Nauticus Yacht Club .

Podczas oficjalnego zakończenia regat i dekoracji zawodników na podium w klasyfikacji chłopców stanęli polscy reprezentanci: Jan Mucharski z Nauticus Yacht Club, srebro powędrowało do Maurycego Kosmowskiego z KS AZS AWFiS Gdańsk, a brąz wywalczył Jan Marjański z KS AZS AWFiS Gdańsk.

W kategorii dziewcząt Polki nie miały sobie równych zdobywając wszystkie najwyższe stopnie podium.  Z dumą mogliśmy zobaczyć Emilia Paszek z KS AZS AWFiS Gdańsk zajmującą pierwsze miejsce, drugie zajęła Pola Wdowiak z Sailing Legia Warszawa, a trzeci stopień należał do reprezentantki Chojnickiego Klubu Żeglarskiego Antoniny Puchowskiej.

Ogromne brawa i gratulacje dla zwycięzców i wszystkich uczestników tych prestiżowych i wymagających regat.

Po każdym dniu na zawodników czekał poczęstunek przygotowany przez organizatora, a każdy z zawodników i trenerów otrzymał zestaw startowy. Niewątpliwie dużą atrakcją było losowanie nagród w tym nowej łódki Blue2.

Jako organizator imprezy KSW Baltic Dziwnów, przy współpracy z Gminą Miasta Dziwnów i wspierającymi nas sponsorami dokładaliśmy wszelkich starań by regaty były na najwyższym sportowym i organizacyjnym poziomie.


Do wysokiego poziomu organizacyjnego podczas każdej edycji Baltic Cup niezmiennie od lat, przyczynia się współpraca z SailingNet Team, który zapewnia szybką realizację wyników i aktualną relację wydarzeń z trasy wyścigów, dostarczając niezapomnianych emocji z obserwowania zmagań młodych regatowców.

Wyniki regat tutaj

Pełną relację z wydarzeń podczas imprezy i przebiegu rywalizacji na wodzie można zobaczyć tutaj 

Fotogalerię można oglądać tutaj 

Bardzo cieszy nas duża frekwencja i dziękujemy za waszą obecność. Już teraz zapraszamy na Baltic Cup za rok.

fot. Marek Karbowski, Jakub Marjański, SailingNet

 

Za nami 46 edycja Srebrnego Żagla Optimista w Kiekrzu

376 zawodników, trzy dni regat, dwie grupy regatowe OPPA i OPPB, wyścigi na wodzie i dodatkowe atrakcje na brzegu – to musi być Srebrny Żagiel Optimista. W tym roku warunki pogodowe pozwoliły na przeprowadzenie pięciu wyścigów w grupie B i trzech dla grupy A. Warunki dopisywały  pierwszego dnia. Było słonecznie, a wiatr bez większych problemów współpracował z komisją sędziowską. Na brzegu jak już tradycyjnie w Kiekrzu nie było nudy. Organizator zadbał o dodatkowe atrakcje, dmuchane place zabaw i integrację.

Drugi dzień był bardzo deszczowy i nie udało się zejść na wodę. Ostatniego dnia rozegrano jeden wyścig w OPPA, a piaty wyścig w OPPB ukończyły grupy: złota, srebrna i brązowa. Najlepsi zawodnicy z grupy A i B wzięli udział w wyścigu finałowym, gdzie walczyli o nagrodę główną regat: żagiel z pełnym omasztowaniem. Zwycięzcą tego elitarnego wyścigu został Wiktor Kruszyński, który został również liderem w klasyfikacji open OPPB, ale to nie koniec sukcesów tego zawodnika. Zobaczyliśmy go także na najwyższym stopniu podium w klasyfikacji chłopców. Zwycięzcą rywalizacji w klasie OPPA został Hubert Staroń reprezentujący Horn Kraków.

Zakończenie regat odbyło się w deszczowej aurze, ale to nie zniechęciło młodych żeglarzy pokazując ich hart ducha. Nagrody i statuetki za najlepsze wyniki w klasie Optimist OPPB w kategorii dziewcząt odebrały: Gabriela Friedrich z KS Zatoka Puck, Aleksandra Kosowska reprezentująca OPTI CWM Gdynia, a na trzecim stopniu podium stanęła reprezentantka YK Stal Gdynia Maria Januszewska.

W kategorii chłopców OPPB na pierwszym stopniu podium zwycięzca całej klasyfikacji oraz zdobywca głównej nagrody Wiktor Kruszyński – YK Stal Gdynia, na drugim stopniu uplasował się reprezentant Nauticus Yacht Club Olsztyn Ryszard Krawczyk, a na trzecim Antoni Koterba z UKS Fir Warszawa.

W rywalizacji dziewcząt najlepszą zawodniczką w grupie OPPA i zdobywczynią pierwszego stopnia podium w Kiekrzu została Julia Agnieszczak reprezentantka AZS AWFiS Gdańsk, drugi stopień podium zajęła Ida Kocięda z OPTI CWM Gdynia, a trzecią lokatę wywalczyła Aleksandra Wiśniowska repezentująca YKP Gdynia.

Zwycięzcą klasyfikacji open w grupie OPPA i tym samym zdobywcą pierwszego miejsca w klasyfikacji chłopców został Hubert Staroń reprezentujący Horn Kraków. To właśnie jego nazwisko pojawi się na kolejnej tabliczce umieszczanej na historycznym pucharze przechodnim Srebrnego Żagla Optimista. Hubertowi statuetkę wręczał sam jej twórca i pomysłodawca pan Bogdan Kramer.

Gratulujemy!

Kolejne stopnie na podium klasyfikacji chłopców w grupie A wywalczyli Mateusz Piskorz z YKP Gdynia, który był drugi oraz Jan Gwóźdź zajmujący trzecia lokatę.

Jak co roku tak i w tym sezonie Srebrny Żagiel Optimista wspiera i obsługuje zespół SailingNet, realizując sprawną i widowiskową relację online, szybkie wyniki i wsparcie organizacyjne. To jak wyglądał tegoroczny Srebrny Żagiel możecie zobaczyć tutaj. Dziękujemy za wsparcie partnerom i sponsorom regat i zapraszamy do Kiekrza na kolejne regaty!

Pełne wyniki tutaj

Zakończenie regat tutaj

Relacja z regat tutaj

Galeria zdjęć tutaj

III edycja Eco Regat w Mrzeżynie

30 lipca zakończyła się kolejna trzecia już edycja Eco Regat, które zostały zorganizowane pod hasłem „Lipiec bez plastiku”. Regaty trwał trzy dni, podczas których przeprowadzono pięć wyścigów: po dwa w pierwszych dwóch dniach i jeden z podziałem na grupy finałowe ostatniego dnia. Pogoda była zmienna i kapryśna, ale nastroje zawodników, którzy coraz chętniej i liczniej przybywają na regaty do Mrzeżyna, były bardzo pozytywne. Po zakończeniu rywalizacji podczas oficjalnego zakończenia, w którym wzięli udział zaproszeni goście, sponsorzy i partnerzy nagrody odebrali najlepsi żeglarze tych zawodów.

W klasyfikacji chłopców najwyższe stopnie podium zdobyli: Bartosz Żmudziński reprezentujący Chojnicki Klub Żeglarski, obok Maurycy Kosmowski z KS AZS AWFiS Gdańsk, który wywalczył drugie miejsce, a tuż za nim na trzecim stopniu podium stanął reprezentant YKP Gdynia Mateusz Piskorz.

Wśród dziewcząt na stopniach podium zobaczyliśmy: Agatę Koropecką z OPTI CWM Gdynia, Emilię Paszek reprezentującą KS AZS AWFiS Gdańsk, oraz zawodniczkę z YKP Gdynia Nataszę Micewicz.

Tym samym podczas rywalizacji w Mrzeżynie zakończyły się eliminacje do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Pucku. Regaty z roku na rok cieszą się rosnącą popularnością, a morski akwen daje możliwości sprawdzenia swoich regatowych umiejętności. Dziękujemy za zaangażowanie i wsparcie sponsorom i partnerom regat, którzy zawsze chętnie biorą udział w akcjach wspierających sport. Organizatorami regat byli: Gmina Trzebiatów, KSW Baltic i Zarząd Portu Morskiego Mrzeżyno.

Lipiec bez plastiku to również ważna inicjatywa edukacyjna, którą chętnie wsparli młodzi żeglarze i uczestnicy regat. Mamy nadzieję na kontynuację tej tradycji w Mrzeżynie i nie tylko.
Regaty klasy Optimist to spektakularne i widowiskowe wydarzenie, które chętnie podziwiają turyści i mieszkańcy. Dodatkowych emocji dostarczały wyniki realizowane przez zespół SailingNet, które dzięki bieżącej aktualizacji po każdym wyścigu dawały możliwość, aby na żywo śledzić zmagania młodych żeglarzy, którzy za sprawą sportowego zaangażowania walczyli o każdy punkt i miejsce na mecie.Pełne wyniki TUTAJ

Dziękujemy wszystkim zawodnikom i uczestnikom regat za udział i wspólnie spędzony czas. Chwilami mało wietrzna pogoda przeplatała się z burzowymi chmurami, ale ostatecznie regaty były bardzo udane. Gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do Mrzeżyna na kolejne regaty.

Mistrzowie klasy Optimist w kategorii do lat 9

W Sarnówku koło Iławy odbyły się Mistrzostwa Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist w kategorii wiekowej do lat 9. W rywalizacji wzięło udział 52 chłopców i 29 dziewczynek. Regaty trwały trzy dni od 28 do 30 lipca, podczas których przeprowadzono 7 wyścigów. Warunki wiatrowe były umiarkowane co w tej kategorii wiekowej było bardzo sprzyjające. Pogoda nie rozpieszczała młodych żeglarzy prezentując pełen wachlarz swoich umiejętności. Był deszcz, burza i momentami porywisty wiatr. Były momenty z przyjemnym słońcem i pogodowym oknem. Po każdym dniu wyścigów na uczestników regat czekały poczęstunki przygotowane przez sponsorów regat.

Regaty były relacjonowane w Internecie za pośrednictwem relacji prowadzonej przez zespół SailingNet. O tym jak się bawiliśmy możecie zobaczyć tutaj. O regatach było głośno również w telewizji, która odwiedziła naszych żeglarzy i rozmawiała z młodymi adeptami tego sportu.

Na zakończeniu regat wszyscy uczestnicy otrzymali upominki od organizatora i sponsorów regat, a najlepszych zawodników od 10-tego miejsca nagrodzono dyplomami i nagrodami. Na szyjach zawodników na podium zawisły medale Polskiego Stowarzyszenia klasy Optimist.

A oto wspomniana klasyfikacja TOP 10:

Kategoria dziewcząt:

1 POL 100 Irma Widomska UKS Żegluj Lublin
2 POL 2158 Barbara Maciejewska KLUB SPORTOWY SPÓJNIA-WARSZAWA
3 POL 902 Hanna Szyplińska UKS Szkwał Legionowo
4 POL 1801 Anna Ślusarska AZS Uniwersytet Warszawski
5 POL 3625 Magdalena Urzędowska UKŻ Siódemka Białystok
6 POL 1924 Aleksandra Grochowska Nauticus Yacht Club Olsztyn
7 POL 1945 Lidia Zdzierak MKŻ Żnin
8 POL 2184 Maja Kostrzewa Energa Giżycka Grupa Regatowa
9 POL 3773 Maria Komorowska OPTI CWM Gdynia
10 POL 8 Kornelia Studzińska Mrągowska Grupa Regatowa

Kategoria chłopców:

1 POL 2605 Mateusz Skowroński OPTI CWM Gdynia
2 POL 1271 Gustaw Jankowski TKŻ Toruń
3 POL 2124 Jan Rusnak UKS Żeglarz Wrocław
4 POL 2157 Filip Werpachowski KLUB SPORTOWY SPÓJNIA-WARSZAWA
5 POL 3676 Leon Kolasiński OPTI CWM Gdynia
6 POL 1018 Filip Sołtysiak CHKŻ Chojnice
7 POL 1611 Filip Tucholski MKŻ Żnin
8 POL 3731 Hubert Kasztelan Nauticus Yacht Club Olsztyn
9 POL 3401 Wojciech Mączka TKŻ Toruń
10 POL 1363 Jerzy Fursewicz Energa Giżycka Grupa Regatowa

Pełne wyniki regat dostępne tutaj

Uroczyste zakończenie regat tutaj

Mistrzostwa Świata Mężczyzn i Juniorów w klasie ILCA 6 w Dziwnowie

W niedzielę 9 lipca zakończyły się trwające od 1 lipca 2023 roku żeglarskie Mistrzostwa Świata Mężczyzn i Juniorów w klasie ILCA 6.

Rywalizację najlepszych zawodników wyłonionych w drodze krajowych eliminacji mogliśmy obserwować przez pięć dni. Na linii startu stanęło 373 regatowców z 48 krajów całego świata. Swoich reprezentantów miały kraje ze wszystkich kontynentów od Ameryki Północnej i Południowej, Europy, Azji, Afryki po Australię. Mistrzostwa miały wyjątkową atmosferę, gdzie rywalizacja łączyła się z integracją i wspólnym spędzaniem czasu przez zawodników z różnych krajów. Uczestnicy chwalili organizację, wysoki poziom sportowy i warunki na akwenie.

Łącznie przeprowadzono 12 wyścigów. Jedynym dniem bez wiatru był piątek 7 lipca. Tego dnia zawodnicy czekali w porcie na poprawę warunków, które ostatecznie nie nadeszły. Na nadrobienie piątkowych zaległości pozwoliły kolejne dwa dni. Przekrój warunków podczas tych mistrzostw był bardzo szeroki. Niemniej jednak zawodnicy mówili o tym, że preferują silnowiatrowe warunki i nie mogli narzekać na ich brak zwłaszcza w pierwszej części regat.

Dynamiczne zmiany i przetasowania na tabeli wyników trzymały wszystkich w napięciu. Walka o medalowe trofea trwała do samego końca. Wyniki po każdym wyścigu obserwowaliśmy w systemie online realizowanym przez SailingNet Team, więc emocje rosły po każdej aktualizacji. Ostatecznie nowych Mistrzów w klasie ILCA6 mogliśmy poznać dopiero po zakończeniu wszystkich wyścigów finałowych.

Uroczystą ceremonię zakończenia Mistrzostw Świata Mężczyzn i Juniorów w klasie ILCA 6 zobaczcietutaj: https://www.youtube.com/watch?v=LeZLeKpuh48&t=70s

Podium kobiet

 1. Emma Mattivi ITA
 2. Genewa Caracciolo ITA
 3. Różany Wiatr NE

Podium kobiet U17

 1. Alina Shapovalova UKR
 2. Sienna Wright IRL
 3. Tatiani Bougiatioti GRE

Podium mężczyzn

 1. Mattia Cesana ITA
 2. Dima Karabadzhak UKR
 3. Hidde Schraffordt DOWN

Podium mężczyzn U17

 1. Dima Karabadzhak UKR
 2. Niccolo Cassita ITA
 3. Omar Vilenchik ISR

Pełne wyniki by SailingNet tutaj 

Oficjalna strona regat: www.2023ilca6youth-men.ilca-worlds.org

Zapraszamy do ogladania galeri zdjęć i relacji filmowych z przebiegu regat. Autorem zdjęć z jest Marek „Wilku” Wilczek, filmów Łukasz Baliński.

RELACJA FILMOWA – DZIEŃ 4 (PIĄTEK 07.07.2023)

RELACJA FILMOWA – DZIEŃ 5 (SOBOTA 08.07.2023)

RELACJA FILMOWA – DZIEŃ 6 (CEREMONIA ZAMKNIĘCIA REGAT – NIEDZIELA 09.07.2023)

JKW Poznań tegorocznym gospodarzem Mistrzostw PSKO do lat 13

W tym sezonie Mistrzostwa PSKO do lat 13 obyły się w Kiekrzu. W regatach wzięło udział 122 zawodników. Na linii startu w grupie chłopców stanęło 80 zawodników, a w grupie dziewcząt 42 zawodniczki.

Udało się przeprowadzić 5 wyścigów, które odbyły się pierwszego dnia. Kolejne dwa dni pomimo dobrej i słonecznej pogody nie sprzyjały żeglarskim zmaganiom. Ze względu na niestabilny wiatr lub jego brak zawody zakończyły się na wynikach z dnia pierwszego. Nie mniej jednak humory wszystkim dopisywały. Każdego dnia organizator przygotowywał dla uczestników regat poczęstunek i coś do picia. Zawodnicy, którzy przyjechali do Kiekrza spędzali czas na integracji i różnych aktywnościach sportowych.

Podczas zakończenia nagrody odebrała najlepsza szóstka w kategorii chłopców i dziewcząt. Na najwyższym stopniu podium wśród dziewcząt stanęła Julia Agnieszczak reprezentującą KS AZS AWFiS Gdańsk wraz z trenerem Adamem Paszkiem, tuż obok ze srebrnym medalem Mistrzostw PSKO stanęła Zofia Gil, reprezentantka CHKŻ Chojnice, a brąz powędrował do Łucji Borkowskiej z AZS Poznań. Na kolejnych miejscach uplasowały się Kalina Czajkowska AZS Poznań, Ida Kocięda z Opti CWM Gdynia i Matylda Jankowska z YKP Gdynia.

W kategorii chłopców złoto Mistrzostw PSKO do lat 13 wywalczył Stanisław Nosol z CHKŻ Chojnice, ze srebrem z Kiekrza wyjechał Szymon Mocarski, a brąz zawisł na szyi reprezentanta Stali Gdynia Wiktora Kruszyńskiego. Tuż za podium uplasowali się Miłosz Ciechanowicz, Jan Gwóźdź i Piotr Sołtysiak.

Relacje z regat i aktualne wyniki było można obserwować na relacji realizowanej przez SailingNet Team.

Informacje z trasy regat można zobaczyć klikając w poniższe linki.

Puchar Dziwnowa – koniec eliminacji do MŚ i ME

Puchar Dziwnowa ostatecznie zdecydował o nowym składzie kadry narodowej w kl. Optimist na Mistrzostwa Świata i Mistrzostwa Europy 2023

Puchar Dziwnowa był ostatnią eliminacją cyklu regat decydujących o powołaniach do Kadry Narodowej 2023, tym samym otwierając drogę do reprezentowania Polski w Mistrzostwach Świata lub Mistrzostwach Europy. W tym roku najlepsi zawodnicy klasy Optimist z całego świata będą rywalizować w Hiszpanii, a zakwalifikowani na Mistrzostwa Europy młodzi regatowy spotkają się w Grecji.

Zwycięzcą regat Puchar Dziwnowa został Maurycy Kosmowski z KS AZS AWFiS Gdańsk, wygrywając tym samym klasyfikację chłopców i zdobywając nominację do kadry reprezentacji Polski. Kolejne miejsca podium wywalczyli Bartosz Żmudziński reprezentujący Chojnicki Klub Żeglarski  oraz Mikołaj Głąb zawodnik Nauticus Yacht Club Olsztyn.

Klasyfikację dziewcząt Pucharu Dziwnowa wygrała reprezentantka  KS AZS AWFiS Gdańsk Emilia Paszek. Na kolejnych stopniach podium stanęły Julia Padzik z OPTI CWM Gdynia oraz jej klubowa koleżanka Agata Koropecka.

Tegoroczny Puchar Dziwnowa sprostał oczekiwaniom młodych regatowców, a warunki były sprzyjające. Na linii startu stanęło 157 zawodników z całej Polski, wszyscy walczyli o każdy punkt, nikt się nie oszczędzał. Rozegrano 9 wyścigów, plan był zrealizowany w 100% przez pierwsze trzy dni zawodów. Ostatni dzień mimo pięknej słonecznej pogody nie pozwolił na przeprowadzenie żadnego wyścigu.  Morski akwen zawsze stawia przed zawodnikami duże wyzwania, ale daje też możliwości do zademonstrowania wysokiej formy i dobrego przygotowania regatowego. Dziwnowskie regaty to zawsze wysoki poziom sportowej rywalizacji i świetne warunki do uprawiania żeglarstwa.

Organizatorzy regat, którymi są KSW Baltic i Gmina Dziwnów dokładają wszelkich starań, żeby żeglarze miło spędzali czas i chętnie wracali do Dziwnowa na kolejne regatowe imprezy. Ciekawe nagrody i gadżety z logotypem regat to stały i pewny element. Tak wysoki poziom organizacyjny nie byłby możliwy bez wsparcia i pomocy sponsorów i partnerów, którzy zawsze chętnie wspierają żeglarskie inicjatywy w Dziwnowie. Dziękujemy za wsparcie!

Regaty to sport, który rozgrywa się na akwenie gdzie ciężko o trybuny dla kibiców. Ale ten problem nie dotyczy regat w Dziwnowie, które za pomocą Internetu i relacji realizowanej przez zespół SailingNet Team, są szeroko udostępniane najwierniejszym kibicom młodych żeglarzy i obserwatorom tego sportu. Filmy ze startów, kolejności na bojach, widok z mety, a do tego wyniki po każdym wyścigu pozwala na bieżąco uczestniczyć i obserwować przebieg regat. Zmagania i rywalizację młodych regatowców można było na bieżąco śledzić za pomocą foto relacji z wody i brzegu, dostępnej na kanałach społecznościowych imprezy. Linki do materiałów znajdziecie poniżej:

Uroczyste zakończenie regat:

Wręczenie nominacji do kadry na MŚ i ME

Pełne wyniki:
https://portal2.psko.pl/regaty/puchar-dziwnowa,-eliminacje-oom-oraz-ms-i-me-2023/wyniki/opp-a#l

Ranking eliminacji
https://portal2.psko.pl/ranking/eliminacje-do-ms-i-me-2023/wyniki/opp-a

Ranking OOM
https://portal2.psko.pl/ranking/eliminacje-do-oom-2023/wyniki/opp-a

Relacja z regat
https://www.instagram.com/sailingnet_team/

https://www.instagram.com/stories/highlights/18051036085426761/

Fotorelacja (by Kuba Marjański)
https://www.facebook.com/media/set?vanity=SailingNet&set=a.591947699669825

 

Medale polskich żeglarzy w Międzynarodowych Mistrzostwach Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist

W niedziele zakończyliśmy siódmą edycję Baltic Cup

Za nami kolejna udana regatowa impreza. Wzięło w niej udział ponad 260 zawodników z 8 krajów. Najliczniejszą reprezentację wystawili gospodarze startując w składzie 170 młodych regatowców. Pierwszego dnia młodzi żeglarze rywalizowali na wodach Zalewu Kamieńskiego. Z uwagi na silny wiatr i duże zafalowanie Komisja Sędziowska zdecydowała, że wybór tego akwenu będzie bezpieczniejszym rozwiązaniem. Dzień zakończył się na przeprowadzeniu dwóch wyścigów. Kolejne dwa dni upłynęły pod znakiem dobrego i wymagającego żeglowania na morskim akwenie. Warunki chętnie współpracowały i z powodzeniem udało się rozegrać łącznie dziewięć wyścigów.

Zwycięzcą siódmej edycji Międzynarodowych Mistrzostwach Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist Baltic Cup 2022 został reprezentant Niemiec Levian Büscher, który prowadził od pierwszego do ostatniego wyścigu. Świetną formę podczas tych regat pokazali również polscy reprezentanci, a wśród dziewcząt nie miały sobie równych.

Podczas oficjalnego zakończenia regat i dekoracji zawodników w klasyfikacji chłopców na podium stanęli: Levian Büscher Reprezentujący Niemcy, srebro trafiło do Bartosza Żmudzińskiego z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego, a brąz wywalczył Martinius Hopstock reprezentujący Norwegię.

W kategorii dziewcząt Polki nie miały sobie równych zdobywając wszystkie najwyższe stopnie podium.  Z dumą mogliśmy zobaczyć Alicję Tutkowską YKP Gdynia zajmującą pierwsze miejsce, drugie zajęła Aleksandra Bobrowska z KSW Baltic Dziwnów, a trzeci stopień należał do reprezentantki Chojnickiego Klubu Żeglarskiego Alicji Dampc.

Ogromne brawa i gratulacje dla zwycięzców i wszystkich uczestników tych prestiżowych i wymagających regat.

Jako organizator imprezy KSW Baltic Dziwnów, przy współpracy z Gminą Miasta Dziwnówwspierającymi nas sponsorami dokładaliśmy wszelkich starań by regaty były na najwyższym sportowym i organizacyjnym poziomie.

Do wysokiego poziomu organizacyjnego podczas każdej edycji Baltic Cup niezmiennie od lat, przyczynia się współpraca z SailingNet Team, który zapewnia szybką realizację wyników i aktualną relację wydarzeń z trasy wyścigów, dostarczając niezapomnianych emocji z obserwowania zmagań młodych regatowców.

Wyniki regat tutaj

Pełną relację z wydarzeń podczas imprezy i przebiegu rywalizacji na wodzie można zobaczyć tutaj 

Fotogalerię można oglądać tutaj 

Bardzo cieszy nas duża frekwencja i dziękujemy za waszą obecność. Już teraz zapraszamy na Baltic Cup za rok.

Nowi Mistrzowie PSKO gr. B – Charzykowy 2022

W Charzykowach podczas tegorocznych Mistrzostw Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist poznaliśmy mistrzów PSKO grupy B. W klasyfikacji chłopców Mistrzem PSKO został Piotr Malitowski reprezentujący LOK Garland Gliwice, a wśród dziewcząt tytuł Mistrzyni wywalczyła Matylda Jankowska YK Stal Gdynia. Regaty wygrała Lili Skomska RCN Grand Canaria. 

Cztery dni regat, 246 zawodników, siedem wyścigów do tego konkursy brzegowe, atrakcje i niespodzianki dla zawodników oraz rodzinna atmosfera. Tak w jednym zdaniu można podsumować Mistrzostwa PSKO grupy B w Charzykowach. Warunki na wodzie były trudne. Nie rozpieszczały nikogo, a w szczególności Komisji Sędziowskiej, która miała nie lada wyzwanie z przygotowaniem trasy. Ale mimo przeciwności każdy dzień pomyślnie kończył się realizacją wyścigów. Dużym zainteresowaniem kibiców, turystów i mieszkańców cieszył się ostatni dzień żeglarskich zmagań podczas którego udało się przeprowadzić wyścigi niedaleko portu. Widok z wieży widokowej na akwen regat i 246 białych żagli Optimista był niesamowity.

Cztery dni regat upłynęły zawodnikom na rywalizacji w pełnych słońca warunkach pogodowych. Było bardzo ciepło, ale naprzeciw tym wyzwaniom przyszli z pomocą strażacy zaproszeni przez organizatora. Zorganizowano dla zawodników pokaz sprzętu strażackiego z możliwością wypróbowania ich możliwości, a na koniec chłodzący prysznic ze strażackiego węża. Dwa dni zaciętej i emocjonującej rywalizacji piłkarskiej na orliku wyłoniło zwycięzcę regatowego turnieju, którym został klub CHKŻ/LKS.

Codziennie do dyspozycji zawodników była wodna zjeżdżalnia WOPR, a w specjalnie przygotowanej strefie kibica, kawą i słodkimi niespodziankami częstowali rodzice z Chojnickiego Klubu Żeglarskiego. W sobotnie popołudnie po zakończeniu wyścigów dla zawodników zorganizowano wielką loterię z nagrodami. Do wylosowania były żeglarskie gadżety, sprzęt i akcesoria regatowe oraz upominki od sponsorów.

Wszystkie wydarzenia z wody i brzegu z powodzeniem było można obserwować na relacji prowadzonej przez SailingNet Team. Codziennie nowa porcja zdjęć z wody i atrakcji brzegowych, relacja z trasy regat z kolejnościami na znakach i filmami ze startów oraz mety. Emocje podgrzewały szybkie wyniki publikowane po każdym wyścigu, które dodatkowo podbijały adrenalinę wszystkim kibicom oraz rodzicom startujących zawodników.

W regatach nagrodą główną był kadłub łódki Optimist Fighter, ufundowany przez sponsora, której nowego właściciela poznaliśmy podczas zakończenia regat. Ostatecznie nowy Fighter pojechał z zawodniczką YKP Gdynia. Podczas uroczystego zakończenia Mistrzostw nagrodzono najlepszych zawodników w każdej klasyfikacji uwzględniając klasyfikację do lat 9 oraz nagradzając najmłodszych zawodników dla których nagrody przygotował SailingNet.

A oto jak wyglądało podium podczas Mistrzostw PSKO Gr. B Charzykowy 2022:

Klasyfikacja dziewcząt:

 1. Matylda Jankowska – YK Stal Gdynia
 2. Zofia Gil – CHKŻ Chojnice
 3. Lena Herba – YK Stal Gdynia

Klasyfikacja chłopców:

 1. Piotr Malitowski – KW LOK Garland Gliwice
 2. Pascal Kuźmicki – Nauticus Yacht Club Olsztyn
 3. Piotr Sołtysiak – CHKŻ Chojnice

Informację o regatach w lokalnych mediach znajdziesz tutaj

Trwają żeglarskie zmagania młodych regatowców podczas Mistrzostw PSKO gr. B w Charzykowach

Drugi dzień mistrzostw rozgrywanych w Charzykowach nie był łatwy. Udało się zejść na wodę dopiero po wcześniejszym oczekiwaniu na wiatr. Było gorąco i słonecznie. Czas umilały skoki do wody, wspólne zabawy i słodkie przekąski ze strefy kibica CHKŻ. Warunki uległy poprawie co dało możliwość zejścia na wodę, ku radości zawodników i trenerów. Na akwenie pomyślnie rozegrano jeden pełen wyścig. Pierwsze dwie grupy ukończyły go bez większych problemów, ale ostatnia trzecia grupa zafundowała komisji sędziowskiej dwa popisowe falstarty generalne. Był apetyt na drugi wyścig tego dnia i podjęto taką próbę, ale warunki wiatrowe na to nie pozwoliły. Czas jaki młodzi żeglarze mogą spędzić na wodzie również był nie wystarczający. Dzisiaj dalsza część rywalizacji. Po powrocie do portu na zawodników czekał posiłek, a potem kontynuacja zabaw brzegowych. Zakończył się turniej piłki nożnej. W finale zespół  CHKŻ / LKS wygrał z TKŻ Toruń 3:0. Gratulujemy zwycięzcom. Do dyspozycji zawodników była również wodna zjeżdżalnia WOPR, a Państwowa Straż Pożarna zaprezentowała uczestnikom regat sprzęt strażacki.

Po dwóch dniach na prowadzeniu są:

w kat. dziewcząt: Lili Skomska – RCN Grand Canaria

w kat. chłopców: Adam Szymankiewicz – ŻMKS Poznań

Przydatne linki:

 

Mistrzostwa PSKO Grupy B Charzykowy 2022

W tym sezonie najważniejsze regaty mistrzowskie grupy OPPB zorganizuje Chojnicki Klub Żeglarski. Na zawodników czekają cztery dni żeglarskiej rywalizacji i najlepszej zabawy. Akwen Jeziora Charzykowskiego jest dobrze znany młodym regatowcom klasy Optimist. Miejsce z wielkimi tradycjami żeglarskimi i wielokrotny regatowy gospodarz. Przygotowania do tych regat już trwają. Doprecyzowywany jest program regat, sprawdzany sprzęt i kompletowane nagrody, których łączna wartość sięga ponad 20 tys. zł. Wśród nich najlepszy sprzęt regatowy m.in. komplet masztów Optimast, płetwy sterowe i mieczowe Fighter, akcesoria Optimast, żagle Jsail oraz specjalna nagroda główna.

Zgłoszenia do regat trwają do poniedziałku 22 sierpnia. To ostatni dzwonek na wysłanie zgłoszenia! Link znajdziesz tutaj: https://portal2.psko.pl/regaty/mistrzostwa-psko-gr.-b-2022

Regaty Optimista to zawsze bardzo sympatyczna i rodzinna atmosfera. Nie inaczej będzie w Charzykowach. Na zawodników będą czekały aktywności sportowe i atrakcje przygotowane przez organizatora wraz z partnerami i sponsorami regat. Specjalnie dla rodziców zawodników KOR CHKŻ przygotowuje dedykowaną strefę kibica, a w piątkowy wieczór zapraszamy rodziców i trenerów na tradycyjną rybkę w wyjątkowym miejscu, którym będzie statek TUR.

Regaty będą szeroko obsługiwane przez SailingNet Team. Więc wyniki będą publikowane po każdym wyścigu i udostępniane obserwatorom tych żeglarskich zmagań. Wszystkie wydarzenia z brzegu i wody będą relacjonowane na wydarzeniu fb, którego link znajdziesz tutaj https://www.facebook.com/events/3221210388092194/?active_tab=discussion. Podczas regat wszystkie komunikaty będą zamieszczane na łatwo dostępnej dla każdego internetowej tablicy, link tutaj https://portal2.psko.pl/regaty/mistrzostwa-psko-gr.-b-2022/tablica-online#l . Dodatkowo dla usprawnienia komunikacji wśród uczestników regat uruchomiono specjalną grupę WhatsApp, gdzie będą publikowane informacje organizacyjne i najważniejsze informacje. Warto do niej dołączyć korzystając z podanego linka: https://chat.whatsapp.com/BDsQqV7KLM6DahUnFoPoYX .

Zapraszamy na regaty!

45 edycja Srebrnego Żagla Optimista w Kiekrzu

Trzy regatowe dni, 304 młodych regatowców na linii startu, zawodnicy z grupy OPPA i OPPB, a do tego dobra zabawa i dużo atrakcji – to właśnie tegoroczny Srebrny Żagiel Optimista w Kiekrzu. Pierwszego dnia regat odbyły się dwa wyścigi dla każdej z grup. Warunki wiatrowe były stabilne, ale bardziej sprzyjały zawodnikom, którzy preferują pływanie w słabo wiatrowych warunkach. Mimo wszystko każdego dnia siła wiatru była wystarczająca żeby puścić kolejne biegi.

Wyniki realizowane przez SailingNet Team we współpracy z sprawną komisją sędziowską na statku mety umożliwiała realizowanie ich na bieżąco, co wszystkim obserwatorom i kibicom dostarczało wiele emocji i żeglarskiej adrenaliny. Każdy wyścig wprowadzał nowe przetasowania na tabeli wyników. Często o ostatecznej pozycji decydował pojedynczy punkt. Regaty w Kiekrzu najlepiej obserwuje się z tarasu JKW, ale żeby zobaczyć wydarzenia bezpośrednio z trasy regat można śledzić relację SailingNet (tutaj) i zobaczyć starty swoich zawodników, kolejności na znakach lub podgląd wideo z linii mety. Nie mogło też zabraknąć fotorelacji tych regat. Zdjęcia były realizowane przez Artura Palkę i SailingNet Team.

Zawodnicy jak sami przyznają zawsze świetnie bawią się w Kiekrzu. Organizatorzy zawsze szykują dla nich coś specjalnego. W tym roku były to dmuchane atrakcje, które dostarczały świetnej zabawy, dając również możliwość integracji i współpracy. Każdego dnia po wyścigał na zawodników czekał posiłek, a chętnych na lody i gofry nie brakowało. Rodzice i trenerzy równie chętnie korzystali z dostępności mobilnej kawy. Po zakończonych wyścigach drugiego dnia odbył się tradycyjny w Kiekrzu wyścig oldboyów, w którym wystartowało 14 odważnych żeglarzy. Zwyciężył Mirosław Małek, gratulujemy! Organizator w tym roku postanowił docenić zaangażowanie wszystkich odważnych oldboyów i nagrody otrzymali wszyscy uczestnicy.

Tegoroczny Srebrny Żagiel Optimista zakończył się na ośmiu wyścigach. W wyścigu finałowym o główną nagrodę regat stanęło sześciu najlepszych zawodników: trójka z OPPA i OPPB.

OPPA:

 1. Maciej Szawkowski KS Baza Mrągowo
 2. Hubert Staroń KŻ Horn Kraków
 3. Agata Koropecka OPTI CWM Gdynia

OPPB:

 1. Wiktor Kruszyński Stal Gdynia
 2. Piotr Sołtysiak CHKŻ Chojnice
 3. Zofia Gil CHKŻ Chojnice

Zwycięzcą wyścigu finałowego został Maciej Szawkowski KS Baza Mrągowo, który został również zwycięzcą regat w grupie OPPA zdobywając Puchar Srebrnego Żagla Optimista. Gratulujemy!

Podczas uroczystego zakończenia regat na podium stanęli najlepsi zawodnicy tych regat. Organizator nagrodził sześciu zawodników z każdej kategorii. Najwyższe stopnie podium w najliczniejszej grupie (OPP B) wywalczyli:

W kategorii Chłopców:

 1. Wiktor Kruszyński Stal Gdynia
 2. Piotr Sołtysiak CHKŻ Chojnice
 3. Piotr Malitowski KW LOK Garland Gliwice

W kategorii Dziewcząt:

 1. Zofia Gil CHKŻ Chojnice
 2. Elżbieta Psiuk TS „Kuźnia” Rybnik
 3. Gabriela Friedrich KS Zatoka Puck

Najwyższe stopnie podium w grupie OPP A wywalczyli:

W kategorii Chłopców:

 1. Maciej Szawkowski KS Baza Mrągowo
 2. Hubert Staroń KŻ Horn Kraków
 3. Maksymilian Stańko Port Mechelinki

W kategorii Dziewcząt:

 1. Agata Koropecka OPTI CWM Gdynia
 2. Alicja Saj YK Stal Gdynia
 3. Klara Malec OPTI CWM Gdynia

Pełne wyniki dostępne tutaj.

Podczas zakończenia regat nagrodzono również najmłodszych zawodników oraz kategorię do lat 9. Na koniec wylosowano nowego właściciela elektrycznej hulajnogi ufundowanej przez sponsora regat Voyager Group.

Relacja z regat by SailingNet Team tutaj
Foto relacja by Artur Pralka tutaj

Do zobaczenia w Kiekrzu za rok!

 

Trwa 45 edycja Srebrnego Żagla Optimista

Na starcie 45 edycji tych regat stanęło 90 zawodników z grupy A i 194 zawodników z grupy B. Pogoda dopisuje, jest ciepło i słonecznie, ale warunki wiatrowe pozwoliły na rozgranie tylko dwóch z trzech zaplanowanych na dzisiaj wyścigów. Dobre humory nie opuszczają młodych regatowców. Po pierwszym dniu rywalizacji na tabeli wyników widać wiele remisów punktowych, o których losie przesądzi kolejny dzień żeglarskich zmagań. Każdy wyścig udowadnia, że w tym sporcie liczy się wytrwałość i walka do samego końca o każdy punkt.

Najwyższe pozycje w grupie OPPA zajmują: Zofia Glaza z OPTI CWM Gdynia, Eryk Majewski z KS Baza Mrągowo i Maciej Szawkowski również z KS Baza Mrągowo, a tuż za nim na czwartej pozycji i remisie punktowym wraz z dwójką poprzedników Radosław Dudkiewicz z LKS Charzykowy. Sytuacja w klasyfikacji Open grupy OPPB wygląda podobnie, gdzie na pierwszych pozycjach znajdują się Elżbieta Psiuk z Rybnika, Aleksandra Kosowska z OPTI CWM Gdynia na remisie punktowym z Gabrielą Friedrich z Zatoki Puck.

Z niecierpliwością czekamy na kolejny dzień regat i dalszy ciąg sportowej rywalizacji. Przebieg zawodów można obserwować na relacji realizowanej przez zespół SailingNet. Link znajdziecie tutaj. Aktualne wyniki po każdym wyścigu i strona regat dostępne tutaj. Nie zapomnijcie zobaczyć foto galerii, która znajduje się tutaj.

Po zakończeniu wyścigów organizator przygotował dla uczestników regat ciepły posiłek. Wszyscy chętni zawodnicy mieli możliwość spróbowania swoich sił w żeglowaniu na klasie Europa, co cieszyło się dużym zainteresowaniem.

II Eko Regaty o Puchar Burmistrza Trzebiatowa i III Eliminacja do OOM w klasie Optimist

Kolejna edycja regat pod hasłem Lipiec bez plastiku zakończyły się 25 lipca 2022 w Mrzeżynie. Regaty zaliczane do bardzo udanych regatowych imprez zakończyły się na przeprowadzeniu dziewięciu wyścigów. Wymagający akwen morski, sprzyjające warunki wiatrowe i doskonała organizacja to najczęściej chwalone wśród uczestników elementy tych regat. W rywalizacji wzięło udział 120 zawodników z grupy OPPA. Każdego dnia z powodzeniem przeprowadzano po trzy wyścigi. Na najwyższych stopniach podium w tych regat stanęli zawodnicy z KS AZS AWFiS Gdańsk: Maurycy Kosmowski i Emilia Paszek. Drugą pozycję w klasyfikacji dziewcząt wywalczyła Aleksandra Bobrowska z KSW Baltic Dziwnów, a trzecią  Zofia Brdulak z Sailing Legia Warszawa. Wśród chłopców drugą pozycję otrzymał Stanisław Ługowski reprezentujący Sailing Legia Warszawa, a na trzecim stopniu podium stanął Jakub Kuraś z JKW Poznań. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz oryginalne statuetki nawiązujące do hasła Eko Regat. Specjalną nagrodę z rąk organizatora odebrał trener zawodnika, który wygrał regaty w kategorii open, a był nim Adam Paszek z KS AZS AWFiS Gdańsk. Nagrodą był weekendowy pobyt w Mrzeżynie. Z okazji 15-lecia Zarządu Portu Morskiego w Mrzeżynie wręczono dodatkową nagrodę dla zawodnika, który zajął piętnaste miejsce w kategorii open: Filip Harasimowicz-Krysztofiak reprezentujący KSW Baltic Dziwnów.

II Eko Regat o Puchar Burmistrza Trzebiatowa będące również III Eliminacją do OOM w klasie Optimist, były ostatnią szansą na zdobycie punktów w rankingu umożliwiającym udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, która odbędzie się w sierpniu w Pucku. Przebieg rywalizacji młodych regatowców można było obserwować za pomocą relacji prowadzonej przez SailingNet Team na wydarzeniu fb. Emocje regat podgrzewały szybkie i aktualne wyniki publikowane po każdym wyścigu na stronie regat oraz ciekawe zdjęcia z sytuacji na akwenie. Gratulujemy wszystkim uczestnikom dobrych wyników i zapraszamy do Mrzeżyna na kolejne regaty.

 • Pełne wyniki dostępne tutaj.
 • Relacje z całego wydarzenia znajdziecie tutaj.
 • Fotogaleria regat tutaj.
 • Aktualny ranking do OOM tutaj.
1 2 3 7