W dniach 6.06-8.06.2014r. odbyły się w Węgorzewie na jeziorze Święcajty XIV EKO-regaty o „ZŁOTY PUCHAR MAZUR” o puchar burmistrza Węgorzewa. Uroczyste rozpoczęcie regat w którym, oprócz 175 licznej uczestników, trenerów, rodziców mieli wziąć udział przedstawiciele władz naszego miasta i powiatu z powodu mocnych opadów deszczu nie odbyło się. Jednak deszcz nie stanowił przeszkody dla młodych żeglarzy. O zaplanowanej godzinie zaprawieni w bojach z różnymi warunkami pogodowymi zawodnicy zeszli na swoich łódkach na wodę. I tak, podobnie jak w poprzednich latach na wodach jeziora pojawiło się około 170 łódek biorących udział w regatach. Pogoda nie dopisała, deszcz i zimny wiatr nie stworzyły dobrych warunków do rywalizacji na wodzie. Pierwszego dnia rozegrano trzy zaplanowane wyścigi. Kolejny dzień to całkowita zmiana warunków pogodowych. Ranek powitał nas piękną słoneczną pogodą, temperatura rosła z godziny na godzinę, ale do pełni szczęścia zabrakło wiatru. I tak po całym dniu oczekiwania na sygnał do zejścia na wodę do którego niestety nie doszło zawodnicy dzień zakończyli grillem, który zasponsorował dyrektor ośrodka Zatoka Kal, na którym odbywały się regaty.

W niedzielę ostatnim dniu zawodów przeprowadzono jeden i jak się okazało ostatni wyścig regat, po którym komisja sędziowska rozpoczęła przeliczanie punktów.

Zakończenie (najprzyjemniejszy dla wielu zawodników) rozpoczęło się przy pięknej słonecznej pogodzie. Zwycięzcy gr.B w klasyfikacji ogólnej otrzymali okazałe puchary(do 3 miejsca) i wartościowe nagrody do 6. W klasyfikacji dziewcząt pierwsza trójka otrzymała puchary i nagrody. W gr.A puchary i nagrody otrzymała pierwsza trójka w klasyfikacji ogólnej i dziewcząt. W klasyfikacji najmłodszych do lat 9 za pierwsze trzy miejsca zostały wręczone puchary i maskotki. Dużą zainteresowanie wzbudziła okazała maskotka około 150cm. MISIU dla najmłodszego zawodnika. Zawodnikiem tym okazała się Zuzia Zasada, z którą pluszak pojechał z do Pucka. Pozostałe nagrody rzeczowe zostały rozlosowane wśród pozostałych zawodników. Główna nagroda losowa, którą jak co roku jest rower w tym roku pojechała do Giżycka a szczęśliwym właścicielem został Filip Szmit z MBSW Giżycko.

W tegorocznej XIV edycji naszych regat uczestniczyło 170 zawodników z 28 klubów(jedne z najliczniejszych regat gr.B w Polsce). Miła, rodzinna atmosfera o którą starał się organizator (Węgorzewskie Towarzystwo Regatowe) była podkreślana przez uczestników regat. Wielu z nich już wyraziło chęć przyjazdu za rok, co potwierdza słyszane już w trakcie regat opinie, że impreza organizacyjne jest bardzo udana.

Organizator (WTR) chciałby podziękować swoim zawodnikom, oraz kolegom Sebastiana, uczniom Węgorzewskiego liceum im. Mariusza Zaruskiego za pomoc w pracach związanych z obsługą regat. W wielu rozmowach pomiędzy trenerami i rodzicami wspominano wyniki i osiągnięcia Sebastiana Kalafarskiego, Mateusza Kwarcińskiego czy Maćka Chodania w klasie optymist i przypominano jak to większość pucharów pozostawała w Węgorzewie.

Organizator pragnie również podziękować Panu Burmistrzowi i Radzie miasta i gminy Węgorzewo, Staroście Powiatu Węgorzewskiego za wsparcie, bez którego nie było by możliwości organizacji takich regat. Podziękowania należą się również panu Tadeuszowi Ciborskiemu za ponowne ufundowanie nagrody losowanej wśród uczestników(rower). I specjalne podziękowania dla pana Marka Lipskiego i całej jego załogi za udostępnienie i przygotowanie do regat ośrodka Zatoka Kal.