Po trwającej trzy dni rywalizacji, zakończyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist, które na dziwnowskich akwenach były rozgrywane od piątku (13 września 2019 roku). Jak podkreślali po zakończeniu zawodów trenerzy, były to bardzo udane regaty. Dzięki wietrznej (momentami dość mocno), ale jednocześnie pozwalającej na żeglowanie pogodzie, rozegrano wszystkie zaplanowane wyścigi. Sprawdził się również akwen rezerwowy (Zalew Kamieński), który był areną sportowych zmagań w dzień otwierający mistrzostwa. Łącznie, w regatach wzięło udział 271 zawodników z ośmiu krajów (Polska, Niemcy, Litwa, Włochy, Szwecja, Norwegia, Słowacja, Czechy).

Po dwóch dniach eliminacji został dokonany podział na grupy (złotą, srebrną, brązową, szmaragdową), w ramach których toczyła się sportowa walka o najwyższe lokaty.

Na relacji z trasy regat były dostępne wejścia na żywo z komentarzem Prezydenta PSKO Artura Burdzieja a także można było śledzić kolejności na znakach, filmy z boi i mety realizowane przez zespół SailingNet.  Całość relacji można zobaczyć na wydarzeniu fb MMPSKO.

Finalnie, po trzech dniach sportowych zmagań, najlepszymi w gronie dziewcząt okazały się:
1. Paulina Rutkowska (YKP Gdynia)
2. Julia Werton (LDSS – Szwecja)
3. Joanna Cymerman (UKS Barnim Goleniów)

Wśród chłopców końcowa klasyfikacja wygląda następująco:
1. Mic Mohr (PWV – Niemcy)
2. Jonatan Röijer (LDSS – Szwecja)
3. Erik Norlén (KSSS – Szwecja)

Krzysztof Zawiliński